Tranzitní program

 

Maturus patří k minoritě sociálních podniků, které provozují jak inkluzivní tak tranzitní program. To znamená, že zaměstnává více jak 50% lidí se zdravotním postižením v řadách stálých zaměstnanců (inkluze) a z prostředků získaných z vlastní činnosti a dalších zdrojů provozuje tranzitní program, v jehož rámci mohou získat několikaměsíční praxi další lidé s postižením.

Tranzitní program byl otevřen v červnu 2011. Jeho provoz představuje konkrétní naplňování poslání sociální firmy Maturus.

V tranzitním programu se mohou absolventi škol Jedličkova ústavu a další lidé
s handicapem vzdělávat pod vedením zkušeného lektora v grafických
a počítačových dovednostech. Zažívají prostředí reálné firmy, komunikují se zákazníky o reálných zakázkách, získávají tolik potřebnou praxi, posilují své kompetence a sebevědomí. Stávají se součástí teamu a jsou po dobu programu regulérními zaměstnanci. Maturus tímto způsobem usiluje o zvýšení jejich šancí
na pozdější uplatnění na otevřeném pracovním trhu.

V období červenec 2012 – srpen 2014 byl tranzitní program provozován ve spolupráci s Asistencí, o. p. s. v rámci projektu "Inspirace zaměstnáním" .

V období únor až říjen 2015 v rámci projektu Do práce s podporou a praxí. Oba projekty byly podpořeny z prostředků ESF. Výstupem z projektu Do práce s podporou a praxí je brožura: Do práce s podporou Centra pracovní rehabilitace

Tranzitní program do ledna 2016 absolvovalo 18 lidí. Z toho 3 se později zařadili mezi kmenové zaměstnance grafického studia Maturus, dalších 8 našlo uplatnění na otevřeném trhu práce.

Příběh absolventa

František
Jmenuji se František Dragoun a je mi 22 let. Vystudoval jsem střední školu sociálně správní při Jedličkově ústavu a školách zakončenou maturitou.

Jako zaměstnanec v grafické firmě Maturus jsem se v rámci tranzitního programu dozvěděl spoustu užitečných věcí. Naučil jsem se pracovat v grafických programech, jako jsou Adobe Photoshop, Illustrator, InDesign a Flash. Díky tomu, že jsem se naučil pracovat v těchto programech, mohl jsem vytvořit v průběhu uplynulého roku tištěné novoroční přání, například pro Dial Telecom, či elektronické pro Czech Tourism. Dále jsem vytvořil několik log pro Auta.cz, Oddělení mládeže ČCE, atd. Udělal jsem si také své logo. Také jsem vytvořil leták a diář.

Zkrátka Maturus mi přinesl mnoho nových poznatků a zkušeností, které se mi budou do budoucna hodit, a za které jsem vděčný. Jsem rád, že jsme zde mohl pracovat, protože mě tato práce naplňuje.


František se v současnosti živí jako grafik.


Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.